شیعه امام علی علیه السلام, [۱۷.۱۲.۱۶ ۰۱:۲۸]

🔴وحدت اهل حق ( امیرالمومنین علی بن ابیطالب ) با اهل خلاف ( اهل سقیفه ) با استناد به قرآن کریم کلام خداوند تبارک و تعالی🔴

_______________________________


💢سوره الشوری


🔺و َلَوْ شَاءَ اللَّهُ لَجَعَلَهُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَلَکِنْ یُدْخِلُ مَنْ یَشَاءُ فِی رَحْمَتِهِ وَالظَّالِمُونَ مَا لَهُمْ مِنْ وَلِیٍّ وَلَا نَصِیرٍ [۸] 

🔺اگر خدا میخواست همه را یک امت کرده بود ولى او هر که را که بخواهد به رحمت خویش درآورد ، و ستمکاران را هیچ دوست و یاورى نیست.


💢سوره المائدة


🔺وأَنْزَلْنَا إِلَیْکَ الْکِتَابَ بِالْحَقِّ مُصَدِّقًالِمَا بَیْنَ یَدَیْهِ مِنَ الْکِتَابِ ومُهَیْمِنًا عَلَیْهِ فَاحْکُمْ بَیْنَهُمْ بِمَاأَنْزَلَ اللَّهُ وَلَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَهُمْ عَمَّا جَاءَکَ مِنَ الْحَقِّ لِکُلٍّ جَعَلْنَا مِنْکُمْ شِرْعَةً و َمِنْهَاجًا وَلَوْ شَاءَ اللَّهُ لَجَعَلَکُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَلَکِنْ لِیَبْلُوَکُمْ فِی مَاآتَاکُمْ فَاسْتَبِقُواالْخَیْرَاتِ إِلَى اللَّهِ مَرْجِعُکُمْ جَمِیعًا فَیُنَبِّئُکُمْ بِمَا کُنْتُمْ فِیهِ تَخْتَلِفُونَ [۴۸] 

🔺این کتاب را به راستى برتو نازل کردیم ؛ تصدیق‌ کننده و حاکم بر کتابهایى است که پیش از آن بوده‌اند. پس بر وفق آنچه خدا نازل کرده در میانشان حکم کن و از پى ، خواهش هاشان مرو تا آنچه را از حق برتو نازل شده است واگذارى.

🔺براى هر گروهى از شما شریعت و روشى نهادیم. اگر خدا مى ‌خواست همه شما را یک امت می ساخت. ولى خواست در آنچه به شما ارزانى داشته بیازمایدتان پس در خیرات بر یکدیگر پیشى گیرید همگى بازگشتتان به خداوند است تا از آنچه در آن اختلاف مى‌کردید آگاهتان سازد.


💢سوره النحل


🔺ولَو ْشَاءَاللَّهُ لَجَعَلَکُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً وَلَکِنْ یُضِلُّ مَنْ یَشَاءُ و َیَهْدِی مَنْ یَشَاءُ وَلَتُسْأَلُنَّ عَمَّا کُنْتُمْ تَعْمَلُونَ [۹۳] 

🔺اگر خدا مى ‌خواست، همه شما را یک امت کرده بود، ولى هر که را بخواهد گمراه مى ‌سازد و هر که را بخواهد هدایت مى ‌کند و از هر کارى که می کنید بازخواست می شوید.


💢سوره هود


🔺ولَوْ شَاءرَبُّکَ لَجَعَلَ النَّاسَ أُمَّةً وَاحِدَةً وَلاَ یَزَالُونَ مُخْتَلِفِینَ (۱۱۸ ) اِلاَّ مَن رَّحِمَ رَبُّکَ وَلِذَلِکَ خَلَقَهُمْ وَتَمَّتْ کَلِمَةُ رَبِّکَ لأَمْلأنَّ جَهَنَّمَ مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ أَجْمَعِینَ(١١٩)

🔺اگر پروردگار تو می ‏خواست، قطعاً همه ی مردم را امت واحدی قرار می ‏داد، در حالی که پیوسته در اختلافند(١١٨) مگر کسانی که پروردگارتو به آنان رحم کردهُ برای همین آنان را آفریده و وعده ی پروردگارت چنین تحقق پذیرفته است البته جهنم را از جن و انس یکسره پرخواهم کرد.


☡آیا شیعیان آقاامیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه السلام با اهل خلاف (سقیفه)  برادر هستند؟؟؟

☡قرآن کریم پاسخ می دهد:


💢سوره انعام 


🔺إنَّ الَّذِینَ فَرَّ‌قُوا دِینَهُمْ وَکَانُوا شِیَعًا لَّسْتَ مِنْهُمْ فِی شَیْءٍ ۚ إِنَّمَا أَمْرُ‌هُمْ إِلَى اللَّـهِ ثُمَّ یُنَبِّئُهُم بِمَا کَانُوا یَفْعَلُونَ.[۱۵۹]

🔺مسلماً کسانیکه دینشان را بخش بخش کردندُ گروه گروه شدند، تو را هیـــــچ پیوندی با آنان نیست  کار آنان فقط با خداست، سپس به اعمالیکه همواره انجام میدادند آگاهشان می کند.


💢در تفسیر این آیه شریفه داریم منظور از کسانی که تفرقه ایجاد کردند و بخش بخش شدند و ما با آن ها هیچ پیوندی نداریم کسانی هستند که ، از مولی الموحدین امیر المومنین علی بن ابیطالب علیه السلام جدا شدند.


🔺قال فارقوا أمیرالمؤمنین علیه السلام و صاروا أحزابا.

🔺کسانیکه از آقا امیرالمومنین علی علیه السلام جدا شدند و به حزب‌‌ها و گروه‌‌های مختلف تقسیم گردیدند.


📕قمی، علی بن ابراهیم، تفسیر القمی، تحقیق، موسوى جزایرى، سید طیب، جلد۱، صفحه ۲۲۲، دار الکتاب ، قم، چاپ چهارم، ۱۳۶۷ ش.


قتامل...😏